5H Vertical turret Drill Milling Machine
Taiye turret milling machine is can be used to create a wide range of objects. It is thus considered the most adaptable type of milling machine out there, No. 5 vertical turret drill milling machine can be max processing 900 * 400 MM metal and mold.
Features for turret drill milling machine:
1.Horizontal spindle with large speed range, suitable for lowspeed heavy load process and high-speed process.
2.Table 3 axes are controlled by one servo motor, torque large, energy efficiency, safe and reliable.
3.Centralized button panel controls the rapid feed and return of table, convenient and saving time.
4.High speed variable milling head on available.
| Item | 5H Turret Milling Machine |
| 工作台面积 Table area | 1372x305mm |
| 纵向行程(左右X方向) Longitudinal travel (left and right X direction) | 900mm |
| 横向行程(前后Y方向) Transverse stroke (front and rear Y direction) | 400mm |
| 垂向行程(上下Z方向) Vertical stroke (upper and lower Z direction) | 450mm |
| 工作台载重 Table load | 400KG |
| 主轴端面到工作台距离 Spindle end face to worktable distance | 500mm |
| 主电机功率 Main motor power | 5HP |
| 电压 voltage | 3 Phase 380v |
| 频率 frequency | 50/60Hz |
| 主轴锥孔 taper hole of spindle | NT40 |
| 主轴级速 Spindle stage speed | 16 |
| 主轴行程 travel of spindle | 120mm |
| 套筒 jacket | 105mm |
| T型槽 T-Slot | 16x3x65mm |
| 滑枕伸出臂 Sliding pillow outstretched arm | 520mm |
| 机床外形尺寸 Machine tool shape dimension | 1800/1750/2000mm |
| 重量 weight | 1500KG |
Product Show


FAQ:
Q1: Are you trading company or manufacturer ?
A1: We are CNC machine tool manufacturing company since 2005.
Q2: WHAT'S YOUR PAYMENT TERM?
A2: We accept TT, 30% deposit and balance payment before shipment.
Q3: DO YOU HAVE AFTER-SALE SERVICE?
A3: Our quality and service is our life, so even after your buying, we still offer free after sale service.
Q4: WHAT IS YOUR MACHINE TOOL'S ADVANTAGE.
A4: high cost effective, best after-sales service, have its own patented technology.
We Provide One Year Warranty And Free Component In Guarantee Time
MOQ is one sets.
Yes. We are CNC machine tool manufacturer, we can design and manufacture according to your specific requirements.
Taiye CNC machine tools are high performance and best price. We have more than 15 years high tech CNC machine tool manufacture experience, high research and development capabilities, a production team of up to 200 people, we have more than 10 patents for CNC product technology, making our machine tools more competitive Taiye CNC machine tool are use our own fool like system which is easy to use and max to save to labor
Please tell me your specifications and leave your contact information to us,we can choose the best model for you , or you can choose the exact model . You can also send us the products drawing ,we will choose the most suitable machines for you .
Taiye Machinery equipment Company are locate in Yuhang district, Hangzhou City, Zhejiang Province, China, and Our Guangdong office are in Nanhang district, Foshan city. If you come to China, you can contact us and we can pick you up at the airport or station.