No. 5 Turret Milling Machine For Metal Machining
Taiye No. 5 Turret Milling Machine For Metal Machining can max processing 400 MM metal and extrusion dies, the main body of the machine are use high quality cast iron to ensure rigidity and stablity.
Taiye No.5 Turret milling machine Features:
1. Horizontal spindle with large speed range, suitable for low speed heavy load process and high-speed process.
2. Centralized button panel controls the rapid feed and return of table, convenient and saving time.
3. High speed variable milling head on available.
| Item | 5H Turret Milling Machine |
| worktable area | 1372x305mm |
| Longitudinal travel (left and right X direction) | 900mm |
| Transverse stroke (front and rear Y direction) | 400mm |
| Vertical stroke (upper and lower Z direction) | 450mm |
| Table load | 400KG |
| Spindle end face to worktable distance | 500mm |
| Main motor power | 5HP |
| Voltage | 3 Phase 380v |
| Frequency | 50/60Hz |
| Taper hole of spindle | NT40 |
| Spindle stage speed | 16 |
| Travel of spindle | 120mm |
| Jacket | 105mm |
| T-Slot | 16x3x65mm |
| Sliding pillow outstretched arm | 520mm |
| Machine tool shape dimension | 1800/1750/2000mm |
| weight | 1500KG |
Product show


FAQ:
Q1: Are you trading company or manufacturer ?
A1: We are manufacturing company in China
Q2: WHAT'S YOUR PAYMENT TERM?
A2: We accept TT, 30% deposit and balance payment before shipment.
Q3: DO YOU HAVE AFTER-SALE SERVICE?
A3: Our quality and service is our life, everyone machine tools have one year warranty.
Q4: HOW LONG IS YOUR DELIVERY TIME?
A4: Generally it is 5-10 days if the goods are in stock. or it's 15-20 days if the goods are not in stock, it is according to quantity.
We Provide One Year Warranty And Free Component In Guarantee Time
MOQ is one sets.
Yes. We are CNC machine tool manufacturer, we can design and manufacture according to your specific requirements.
Taiye CNC machine tools are high performance and best price. We have more than 15 years high tech CNC machine tool manufacture experience, high research and development capabilities, a production team of up to 200 people, we have more than 10 patents for CNC product technology, making our machine tools more competitive Taiye CNC machine tool are use our own fool like system which is easy to use and max to save to labor
Please tell me your specifications and leave your contact information to us,we can choose the best model for you , or you can choose the exact model . You can also send us the products drawing ,we will choose the most suitable machines for you .
Taiye Machinery equipment Company are locate in Yuhang district, Hangzhou City, Zhejiang Province, China, and Our Guangdong office are in Nanhang district, Foshan city. If you come to China, you can contact us and we can pick you up at the airport or station.