71750 EDM Sparking Machine For Mold Dies Processing
Machine Introduction
1. Taiye EDM Machine body structure with advanced castings of resin sand stress relieving.
2. Adopting precision CAD design and high precision frame structure.
3. X,Y axis are made up V-shape and plane structure,ensuring the precision life of mechanical.
4. Adopting import brand servo motor,linear bearing and high strength and precision of integral castings.
5. Using high frequency induction hardening heating treatment.
6. The table which is precision grinded work table.
7. Using centrifugal high pressure oil pump and 10u filter system.
8. Taiye patent technical, keep mold finish and increase machine life
| Spec/Model | CNC/ZNC 71750 |
| Control of Z axis | CNC |
| size of work table | 1050*600 mm |
| Travel of X axis | 700/800 mm |
| Travel of Y axis | 550/500 mm |
| Machine head stroke | 250/400 mm |
| Max. table to quill distance | 850 mm |
| Max. weight of work piece | 2000 kg |
| Max. electrode load | 200 kg |
| Work tank size (L*W*H) | 1650*1100*630 mm |
| Fliter box capacity | 980 L |
| Fliter box net weight | 300 kg |
| Max. output current | 75 A |
| Max. machining speed | 800 m³/min |
| Electrode wear ratio | 0.25%A |
| Best surface finishing | 0.2 RAum |
| Input power | 380V |
| output voltage | 280 V |
| Controller weight | 350 kg |
Product show


We Provide One Year Warranty And Free Component In Guarantee Time
MOQ is one sets.
Yes. We are CNC machine tool manufacturer, we can design and manufacture according to your specific requirements.
Taiye CNC machine tools are high performance and best price. We have more than 15 years high tech CNC machine tool manufacture experience, high research and development capabilities, a production team of up to 200 people, we have more than 10 patents for CNC product technology, making our machine tools more competitive Taiye CNC machine tool are use our own fool like system which is easy to use and max to save to labor
Please tell me your specifications and leave your contact information to us,we can choose the best model for you , or you can choose the exact model . You can also send us the products drawing ,we will choose the most suitable machines for you .
Taiye Machinery equipment Company are locate in Yuhang district, Hangzhou City, Zhejiang Province, China, and Our Guangdong office are in Nanhang district, Foshan city. If you come to China, you can contact us and we can pick you up at the airport or station.