7145 EDM Sparking Machine For Extrusion Dies Processing
Machine Introduction
Taiye EDM machine, use high rigidity and stablity HT250 cast iron base machine, Taiye fool-like style operation system, Imported brand servo motor, suitable for 3C electronic products, automobile molds, hardware molds and other wire cutting processing.
1.The castings are stress relieving cast iron.
2.The desktop uses high frequency quenching.
3.The table which is precision grinded work table.
4.Using high frequency induction hardening heating treatment.
5.Adopting precision CAD design and high precision frame structure.
6.Machine body structure with advanced castings of resin sand stress relieving.
7.X,Y axis are made up V-shape and plane structure,ensuring the precision life of mechanical.
8.Adopting import brand servo motor,linear bearing and high strength and precision of integral castings.
Parameter for 7145 EDM Sparking Machine
| Spec/Model | CNC/ZNC TY7145 |
| Control of Z axis | CNC |
| size of work table | 700*400 mm |
| Travel of X axis | 450 mm |
| Travel of Y axis | 350 mm |
| Machine head stroke | 200 mm |
| Max. table to quill distance | 450 mm |
| Max. weight of work piece | 1200 kg |
| Max. electrode load | 120 kg |
| Work tank size (L*W*H) | 1130*710*450 mm |
| Fliter box capacity | 400 L |
| Fliter box net weight | 150 kg |
| Max. output current | 50 A |
| Max. machining speed | 400 m³/min |
| Electrode wear ratio | 0.2%A |
| Best surface finishing | 0.2 RAum |
| Input power | 380V |
| output voltage | 280 V |
| Controller weight | 350 kg |
Product Show


We Provide One Year Warranty And Free Component In Guarantee Time
MOQ is one sets.
Yes. We are CNC machine tool manufacturer, we can design and manufacture according to your specific requirements.
Taiye CNC machine tools are high performance and best price. We have more than 15 years high tech CNC machine tool manufacture experience, high research and development capabilities, a production team of up to 200 people, we have more than 10 patents for CNC product technology, making our machine tools more competitive Taiye CNC machine tool are use our own fool like system which is easy to use and max to save to labor
Please tell me your specifications and leave your contact information to us,we can choose the best model for you , or you can choose the exact model . You can also send us the products drawing ,we will choose the most suitable machines for you .
Taiye Machinery equipment Company are locate in Yuhang district, Hangzhou City, Zhejiang Province, China, and Our Guangdong office are in Nanhang district, Foshan city. If you come to China, you can contact us and we can pick you up at the airport or station.