Taiye 450 Mirror EDM Machine For Metal Working
Taiye 450 mirror EDM machine, use high rigidity and stablity HT250 cast iron base machine, fool-like operation system, Imported brand servo motor, suitable for 3C electronic products, automobile molds, hardware molds and other wire cutting processing.
Machine Introduction
1.Machine body structure with advanced castings of resin sand stress relieving.
2.Adopting precision CAD design and high precision frame structure.
3.X,Y axis are made up V-shape and plane structure,ensuring the precision life of mechanical.
4.Adopting import brand servo motor,linear bearing and high strength and precision of integral castings.
5.Using high frequency induction hardening heating treatment.
7.The table which is precision grinded work table.
Parameter for Taiye 450 mirror EDM machine
| Spec/Model | Taiye 450 Mirror EDM |
| Control of Z axis | CNC |
| size of work table | 700*400 mm |
| Travel of X axis | 450 mm |
| Travel of Y axis | 350 mm |
| Machine head stroke | 200 mm |
| Max. table to quill distance | 450 mm |
| Max. weight of work piece | 1200 kg |
| Max. electrode load | 120 kg |
| Work tank size (L*W*H) | 1130*710*450 mm |
| Fliter box capacity | 400 L |
| Fliter box net weight | 150 kg |
| Max. output current | 50 A |
| Max. machining speed | 400 m³/min |
| Electrode wear ratio | 0.2%A |
| Best surface finishing | 0.2 RAum |
| Input power | 380V |
| output voltage | 280 V |
| Controller weight | 350 kg |
product Show


Q1: Are you trading company or manufacturer ?
A1: We are CNC machine tool manufacturer company with 15 years production experience
Q2: WHAT'S YOUR PAYMENT TERM?
A2: We accept TT, 30% deposit and balance payment before shipment.
Q3: DO YOU HAVE AFTER-SALE SERVICE?
A3: Each machine tool made by us have one year warranty and full life maintain.
Q4: HOW LONG IS YOUR DELIVERY TIME?
A4: Generally it is 20-40 working days after order confirm
We Provide One Year Warranty And Free Component In Guarantee Time
MOQ is one sets.
Yes. We are CNC machine tool manufacturer, we can design and manufacture according to your specific requirements.
Taiye CNC machine tools are high performance and best price. We have more than 15 years high tech CNC machine tool manufacture experience, high research and development capabilities, a production team of up to 200 people, we have more than 10 patents for CNC product technology, making our machine tools more competitive Taiye CNC machine tool are use our own fool like system which is easy to use and max to save to labor
Please tell me your specifications and leave your contact information to us,we can choose the best model for you , or you can choose the exact model . You can also send us the products drawing ,we will choose the most suitable machines for you .
Taiye Machinery equipment Company are locate in Yuhang district, Hangzhou City, Zhejiang Province, China, and Our Guangdong office are in Nanhang district, Foshan city. If you come to China, you can contact us and we can pick you up at the airport or station.